2019. április 6., szombat

Mi a chambon és mi a gogue?


Hülye helyzetbe kerültem a napokban a Horze áruházban. Az edzőm javasolta, hogy vegyek egy két oldalon karabínerrel ellátott gumi kötelet, ami segít majd a futószárazásban. Gagyogtam a lányoknak, hogy mit keresek, és megmutatták a terméket, megjegyezve, hogy ezt chambonnak hívják. Örültem is, hogy végre megismerkedem a dologgal, mert már hallottam róla. Át is küldtem az edzőmnek az infot messengeren, aki mondta, hogy nem, ez nem chambon, hanem egyszerű gumiszár. A lányok pedig megmagyarázták, hogy az edzőm nem tudja jól, és mindenki össze-vissza beszél, mert igazából EZ AZ...

Miután biztos vagyok az edzőmben, gondoltam, utánajárok ennek a dolognak, és pontot teszek a vita végére.

Waldhausen terméket vettem, amelyet "Ausbindezügel elastic" néven forgalmaznak (ITT), ami magyarul azt jelenti "rugalmas kikötőszár". Ez tehát NEM chambon...


Szóval utánanéztem, mi is pontosan a chambon, és valóban nem egyszerű eligazodni a magyar oldalakon... Sok helyen keverik például a rá nagyon hasonlító gogue-gal.

Mindkét eszközt arra fejlesztették ki, hogy segítsen felépíteni a ló hát- és nyakizmait, nyomást gyakorolva a ló tarkójára és szájára, amikor felemeli a fejét. A nyomás megszűnik, ha a ló a nyakát hosszan előre-lefele nyújtja.

Kezdjük akkor a chambonnal... Ezt az eszközt KIZÁRÓLAG futószárazáshoz szabad használni, és a következőképpen néz ki:
(Forrás: itt)

A chambon áll egyszer egy tarkószíjból, amelynek két oldalán egy-egy karika található. Ez a szíj a tarkószíjhoz csatolható. A karikákon keresztül vezetjük át az eszköz kötél részét a két oldal zablakarikájához, és karabínerrel csatlakoztatjuk. A kötél torok tájon "lógó" részét egy martingáléhoz hasonló bőr szíj rögzíti a hevederhez (lásd felső kép). 

(Chambon William Micklam megfogalmazásában a Comlete Horse Riding Manual c. könyvében 386. oldal: "A chambon egy olyan iskolázó eszköz, amelyet lovas nélküli futószáras munkában használnak. Egy lekerekített pánt vagy kötél fut a ló elülső lábaitól a tarkóig, majd le a zablához. Arra ösztönzi a lovat, hogy leengedje és megnyújtsa a fejét és nyakát. Különösen hasznos az elrontott lovak átképzési programjának részeként, de bármely ilyen eszköz túlzott használata inkább természetellenes mozgást eredményez." - Ezt most azért másoltam ide be, hogy megerősítsem az egyébként hivatkozott equino.de oldalt, miszerint a chambon kizárólag futószárazáshoz alkalmazható ellentétben azzal, amit rengeteg webshop állít például az eszköz értékesítésekor...)


A gogue nagyon hasonlít a chambonhoz. De ez használható lovagláshoz is, és futószárazáshoz is. Ugyanúgy van egy tarkó részen található bőrszíjja. A goguenak igazából két kötél része van, amelyek mindkét oldala a hevederhez rögzített bőrszíjhoz csatlakozik, és amelyeket átvezetünk a zabla karikán. 

(Forrás: itt)

Ezen a képen még jobban látható a mechanizmus:
(Forrás: itt)

A gogue-nek ilyen villa szerű bőr elágazása van: 

Ha első látásra meg akarjuk különböztetni a két eszközt, akkor csak gyorsan csekkoljuk le, rögzítve van-e a zablakarikához (ekkor chambonról van szó), vagy a kötelet átvezették-e a zablán (ekkor gogue-ról beszélünk). 

A hivatkozott német lovas oldalon elmagyarázzák, hogy miért nehéz egy fiatal, vagy elrontott lónak levinnie a fejét. Egy melegvérű ló koponyája 70 kg-ot is nyomhat, ezt magasan tartva jobban alátámasztja a váz, de elég erős izomzat kell a megtartásához, ha lejjebb viszi. Mindkét eszköz megakadályozza a lovat abban, hogy a ló magasra emelve a fejét "könnyítsen" a helyzetén, így kicsit tovább kényszerül a súlyt izomból cipelni, mint magától tenné... A jól beállított eszköz segít a nyak és hátizmok erősítésében. Én kicsit úgy képzelem ezt, mint a kondi teremben a személyi edzőmet. Én mondjuk csak öt bicepsz gyakorlatot végeznék, mire elfáradok, és leraknám már a karom, de ő még rám kiabál, hogy "hat-hét-nyolc"! Ezért nem tartom ördögtől valónak az ilyen eszközt olyan lovas ember kezében, aki ért hozzá, jól be tudja állítani, és tudja milyen munkát kell vele végezni. Engem 27 éves koromban műtöttek gerincsérvvel, mert rossz edző adott súlyt a kezembe. A barátnőm viszont - jó edzővel az oldalán - fitness versenyeket nyert és makk egészséges.  :)

Nagyon fontos tehát, hogy jól legyen beállítva az eszköz. Ha túl rövidre van állítva, és a homlok vonal a függőleges mögé kerül, akkor többet árt, mint használ, mert a ló nem tud helyesen egyensúlyozni.  Az oldal szerint a két eszköz egyik gyengesége éppen az, ami az erőssége is (micsoda paradoxon...), azaz, hogy helyes tartásban az eszköz nem hat, így nem támaszkodtat a zablára. Hátránya még, hogy a keretet oldalról nem szabja meg (mint a lovagláskor a szár...), így a ló könnyen vállazhat. Okozhatja még a ló előre esését, ami meggátolja a hátsó lábak súlypont alá lépését.

Mindig fel kell ismerni a problémát, és ahhoz kell jó eszközt választani helyesen használva.

Az eszközt lépésben hosszabbra kell állítani, mint ügetésben és vágtában. De minden jármódban biztosítani kell, hogy a ló jól balanszírozhasson a nyakával (tudjon mozogni, ahogy a jármód és a képzettsége kívánja)!

Ezeket az eszközöket is érdemes idővel elhagyni, és ellenőrizni, történt-e javulás a ló mozgásában. Ha nem, akkor mással kell próbálkozni.

Forrás: http://www.equino.de/longieren-mit-gogue-und-chambon/
Induló kép: innen
SHARE:

Nincsenek megjegyzések

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.

© Segítség, lovam van!. All rights reserved.
Blogger Designs by pipdig